πυροβολισμοί

Γαλλικά κοκόρια φωνάζουν νίκη στη νύχτα της Ρωσίας

Η γαλλική εθνική ομάδα ποδοσφαίρου κατέκτησε τον δεύτερο παγκόσμιο τίτλο της, αφού νίκησε σήμερα Κυριακή την Κροατική ομάδα με 4-2 στον τελικό του Μουντιάλ 2018 στη Ρωσία.
Η γαλλική ομάδα τερμάτισε την κροατική περιπέτεια και ο Γάλλος αστέρας Αντουάν Γκριεζμάν και οι σύντροφοί του προκάλεσαν μια σοβαρή ήττα στο κροατικό τάγμα στο περίφημο στάδιο "Luzhniki" στη ρωσική πρωτεύουσα, Μόσχα, για να στέψουν τους Blue Roosters με τον δεύτερο παγκόσμιο τίτλο τους δύο δεκαετίες. μετά την κατάκτηση του πρώτου τίτλου το 1998 στη Γαλλία.

Η γαλλική ομάδα αρνήθηκε στην Κροατία τον παγκόσμιο τίτλο για πρώτη φορά, γνωρίζοντας ότι ήταν η πρώτη φορά που η κροατική ομάδα έπαιξε στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου.
Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα ολοκληρώθηκε με τη γαλλική ομάδα να προκρίνεται με 2-1 μετά από μια συναρπαστική εμφάνιση και των δύο ομάδων, σημειώνοντας ότι η κροατική ομάδα είχε τον μεγαλύτερο έλεγχο στην εξέλιξη του αγώνα και την κατοχή της μπάλας.

Η κροατική ομάδα πλήρωσε το τίμημα για τα λάθη των παικτών της μέσα στην περιοχή του πέναλτι, όπου το πρώτο γκολ της γαλλικής ομάδας ήρθε από φιλικά πυρά μετά από φάουλ του Γάλλου Αντουάν Γκριεζμάν και ο Κροάτης επιθετικός Μάριο Μάντζουκιτς προσπάθησε να το κρατήσει. εκτός έδρας, αλλά το μετέτρεψε στο τέρμα της ομάδας του κατά λάθος στο 18ο λεπτό.
Ο Ιβάν Πέρισιτς ισοφάρισε για την κροατική ομάδα στο 28ο λεπτό, αλλά ο Αντουάν Γκριεζμάν έδωσε προβάδισμα στους Γάλλους στο 38ο λεπτό από πέναλτι που καταλόγισε ο διαιτητής μετά από χρήση του βίντεο βοηθού διαιτητή (VAR).
Στο δεύτερο ημίχρονο, η παράσταση έγινε αντιπαράθεση μεταξύ των δύο ομάδων και η γαλλική ομάδα αιφνιδίασε τον αντίπαλό της με δύο συνεχόμενα γκολ που σημείωσαν οι Πολ Πογκμπά και Κιλιάν Μπαπέ στο 59ο και στο 65ο λεπτό, για να είναι το πρώτο γκολ του Πογκμπά και το τέταρτο για τον Μπαπέ. σε αυτό το τουρνουά.
Ο Μάριο Μάντζουκιτς απάντησε με το δεύτερο γκολ της κροατικής ομάδας στο 69ο λεπτό, για να είναι το τρίτο του γκολ στο τρέχον Μουντιάλ.
Ο αγώνας ξεκίνησε με διαδοχικές επιθετικές αψιμαχίες από την κροατική ομάδα, που είχε την περισσότερη κατοχή μπάλας στα πρώτα λεπτά.
Από την άλλη, η γαλλική ομάδα έπαιξε βασιζόμενη σε ισχυρή πίεση στους παίκτες της Κροατίας και μπλοκάροντας τους δρόμους που οδηγούσαν στη γαλλική περιοχή πέναλτι.
Ο Μόντριτς έπαιξε κόρνερ στο όγδοο λεπτό, το οποίο απώθησε αμέσως η γαλλική άμυνα.
Και η μπάλα έφτασε από μακρινή πάσα στο 11ο λεπτό στον Ιβάν Πέρισιτς μέσα στην περιοχή του πέναλτι των Γάλλων, αλλά δεν μπόρεσε να την ελέγξει και έτσι η μπάλα πέρασε άουτ σε τέρμα.
Οι Γάλλοι χαφ προσπάθησαν να εκτονώσουν την πίεση στους συμπαίκτες τους στην άμυνα με κάποιες μάταιες επιθετικές προσπάθειες.
Και στο 15ο λεπτό έγινε γρήγορη αντεπίθεση της Κροατίας, ο Πέρισιτς σέντραρε τη μπάλα από τα δεξιά, αλλά αυτή χτύπησε στην άμυνα και απομακρύνθηκε από την περιοχή του πέναλτι.
Στην πρώτη εμφάνιση του Γάλλου επιθετικού Αντουάν Γκριεζμάν στον αγώνα, ο παίκτης δέχτηκε ένα φάουλ έξω από την περιοχή του πέναλτι της Κροατίας μετά από φάουλ του Μαρσέλο Μπρόζοβιτς.
Ο Γκριεζμάν έπαιξε το φάουλ προς την κατεύθυνση του τέρματος και ο Κροάτης επιθετικός Μάριο Μάντζουκιτς προσπάθησε να διώξει την μπάλα, αλλά την γύρισε με το κεφάλι στο τέρμα κατά λάθος σε μια πολύ δύσκολη γωνία δεξιά του τερματοφύλακα Ντάνιελ Σούμπασιτς για να είναι ο γκολ της γαλλικής ομάδας στο 18ο λεπτό της πρώτης του πραγματικής προσπάθειας στο τέρμα της Κροατίας.

Η κροατική ομάδα ενίσχυσε την επίθεσή της τα επόμενα λεπτά σε αναζήτηση του γκολ της ισοφάρισης, αλλά συγκρούστηκε με τη συσπειρωμένη και οργανωμένη άμυνα της γαλλικής ομάδας, η οποία στηρίχθηκε στην επίθεση της στα γρήγορα ριμπάουντ, εκμεταλλευόμενη την ορμή της Κροατίας στο επίθεση.
Και ο Γάλλος, N'Golo Kante, δέχθηκε κίτρινη κάρτα στο 27' για χτύπημα του Πέρσιτς για να σταματήσει μια γρήγορη και επικίνδυνη επίθεση της Κροατίας.
Η κροατική ομάδα εκμεταλλεύτηκε το ελεύθερο λάκτισμα και πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης στο 28ο λεπτό, όταν ο Μόντριτς έπαιξε το φάουλ και κινήθηκε ανάμεσα σε περισσότερους από έναν Κροάτες παίκτες μέσα στη γαλλική περιοχή πέναλτι και στη συνέχεια ο Ντομάγκοφ Βίντα το ετοίμασε για τον συμπαίκτη του Πέρισιτς. παρακινημένος στην άκρη του πέναλτι, να προετοιμάσει τον τελευταίο για τον εαυτό του και το σούταρε στη δύσκολη γωνία στα αριστερά του Γάλλου τερματοφύλακα Ούγκο Λορίς.
Οι δύο ομάδες αντάλλαξαν επιθέσεις στα επόμενα λεπτά, μέχρι που στο 35ο λεπτό ήταν ο ενθουσιασμός όταν ο Γκριεζμάν έπαιξε ένα επικίνδυνο κόρνερ και η μπάλα χτύπησε στο χέρι του παίκτη Πέρισιτς και έφυγε σε κόρνερ, ενώ οι Γάλλοι παίκτες πήγαν στον διαιτητή. απαιτώντας πέναλτι.
Ο διαιτητής ανταποκρίθηκε στις απαιτήσεις των Γάλλων παικτών και κατέφυγε στη χρήση του συστήματος βίντεο βοηθού διαιτητή (VAR), όπου οι διαιτητές βίντεο του ζήτησαν να παρακολουθήσει ο ίδιος τον αγώνα και στη συνέχεια ο Αργεντινός διαιτητής σφύριξε, ανακοινώνοντας την απονομή του πέναλτι για τη Γαλλία.
Ο Γκριεζμάν εκτέλεσε το πέναλτι στο 38ο λεπτό στα δεξιά του τερματοφύλακα Σούμπασιτς, σημειώνοντας το πρώτο γκολ για τους πετεινούς.

Το γκολ ξεσήκωσε την οργή της κροατικής ομάδας, η οποία όρμησε στην επίθεση αναζητώντας το γκολ της ισοφάρισης και κινδύνευε σε περισσότερες από μία μπάλες, αλλά υπέστη μεγάλη ατυχία μπροστά στη γαλλική εστία, έτσι ώστε το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με τη γαλλική ομάδα να προηγείται 2/1 παρά την κατοχή της μπάλας από την Κροατική ομάδα κατά περισσότερο από 60 τοις εκατό κατά τη διάρκεια αυτής της περιόδου.
Η κροατική ομάδα ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με συνεχόμενες επιθετικές προσπάθειες, αλλά η πρώτη ευκαιρία στο ματς ήταν ένα δυνατό σουτ του Γκριεζμάν από απόσταση στο 47ο λεπτό, το οποίο πήγε στα χέρια του τερματοφύλακα Σούμπασιτς.
Η Εθνική Κροατίας απάντησε με μια γρήγορη επίθεση, στην οποία ο Ράκιτιτς αντάλλαξε την μπάλα με τον Ρέμπιτς, ο οποίος τελείωσε την επίθεση με ένα δυνατό, εκπληκτικό σουτ που ο Λόρις κράτησε με τα δάχτυλά του πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
Οι ευκαιρίες της Κροατίας ήταν πολλές στα επόμενα λεπτά, αλλά η τύχη συνέχισε να είναι επίμονη για την ομάδα.

Στο 53ο λεπτό δύο οπαδοί βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο, αλλά γρήγορα απομακρύνθηκαν από το προσωπικό ασφαλείας και έτσι ο διαιτητής συνέχισε τον αγώνα.
Ο Ντιντιέ Ντεσάμπ, προπονητής της εθνικής Γαλλίας, πλήρωσε στο 55' αντί του Καντέ τον παίκτη του Στεφάν Νζονζί.
Οι δύο ομάδες αντάλλαξαν επιθέσεις τα επόμενα λεπτά, πριν η γαλλική ομάδα μεταφράσει μια από τις επιθέσεις της σε καθησυχαστικό γκολ στο 59', με την υπογραφή του Πολ Πογκμπά.
Ο Kylian Mbappe εκμεταλλεύτηκε τη γρήγορη αντεπίθεση και χειραγωγήθηκε την άμυνα της Κροατίας και στη συνέχεια πέρασε την μπάλα στην περιοχή του πέναλτι για να χτυπήσει την άμυνα και να προετοιμαστεί για τον συνάδελφό του Griezmann, ο οποίος με τη σειρά του την έδωσε στον Pogba με κίνητρο στα όρια της περιοχής. όπου σούταρε τη μπάλα δυνατά προς το τέρμα για να χτυπήσει την άμυνα και να αναπηδήσει προς αυτόν για να τη σουτάρει ξανά με το αριστερό στο τέρμα στα δεξιά του τερματοφύλακα.
Η γαλλική ομάδα εκμεταλλεύτηκε τη σύγχυση στις τάξεις του αντιπάλου της, και πέτυχε το τέταρτο γκολ στο 65ο λεπτό, με την υπογραφή του Μπαπέ.
Το γκολ ήρθε όταν ο Λούκας Ερνάντες χειραγωγούσε τους παίκτες της Κροατίας στην αριστερή πλευρά και στη συνέχεια πέρασε τη μπάλα στον παρακινημένο Μπάπε μπροστά από το τόξο της περιοχής του πέναλτι.
Ο ενθουσιασμός συνεχίστηκε και στα επόμενα λεπτά και ο Μάντζουκιτς πέτυχε το δεύτερο γκολ για την Κροατία στο 69ο λεπτό.
Το γκολ ήρθε όταν η άμυνα επέστρεψε τη μπάλα στον Λόρις, ο οποίος προσπάθησε να ντριμπλάρει τον Μάντζουκιτς μπροστά από το τέρμα, αλλά ο τελευταίος τον πίεσε, με αποτέλεσμα η μπάλα να τον χτύπησε και ταλαντεύτηκε στην εστία.
Στο τελευταίο τρίτο της ώρας σημειώθηκαν επιθέσεις και αμοιβαίες προσπάθειες των δύο ομάδων και αλλαγές από τους προπονητές τους, χωρίς όμως αποτέλεσμα.Ο αγώνας ολοκληρώθηκε με τους Γάλλους πετεινούς να κερδίζουν 4/2.