snimke

Francuski pijetlovi uzvikuju pobjedu u ruskoj noći

Francuska nogometna reprezentacija osvojila je drugi naslov svjetskog prvaka nakon što je u finalnoj utakmici Svjetskog prvenstva 4. u Rusiji svladala Hrvatsku sa 2-2018.
Francuski tim prekinuo je hrvatsku avanturu, a francuska zvijezda Antoine Griezmann i njegovi suputnici nanijeli su težak poraz hrvatskoj bojni na slavnom stadionu “Lužniki” u glavnom ruskom gradu Moskvi, da bi Plave pijetlove okrunili drugim svjetskim naslovom dva desetljeća. nakon osvajanja prve titule 1998. u Francuskoj.

Reprezentacija Francuske prvi je put uskratila Hrvatskoj naslov svjetskog prvaka, znajući da je to prvi put da hrvatska reprezentacija igra u finalu Svjetskog prvenstva.
Prvo poluvrijeme utakmice završilo je francuskim vodstvom od 2-1 nakon uzbudljive igre obje momčadi, uz napomenu da je hrvatska momčad imala najveću kontrolu nad tijekom igre i posjedom lopte.

Hrvatska reprezentacija platila je cijenu za pogreške svojih igrača unutar kaznenog prostora, gdje je prvi pogodak francuske momčadi dao iz prijateljske vatre nakon slobodnog udarca koji je izveo Francuz Antoine Griezmann, a hrvatski napadač Mario Mandžukić pokušao ga je zadržati. u gostima, ali je to greškom pretvorio u gol svoje momčadi u 18. minuti.
Izjednačio je Ivan Perišić za hrvatsku momčad u 28. minuti, ali je Antoine Griezmann doveo Francusku u vodstvo u 38. minuti iz jedanaesterca koji je sudac dosudio nakon korištenja video pomoćnog suca (VAR).
U drugom poluvremenu izvedba je postala rasprava između dvije momčadi, a francuski tim iznenadio je protivnika s dva uzastopna pogotka Paula Pogbe i Kyliana Mbappea u 59. i 65. minuti, što je bio prvi pogodak Pogbe, a četvrti za Mbappea. na ovom turniru.
Mario Mandžukić je uzvratio drugim golom hrvatske momčadi u 69. minuti, što mu je bio treći pogodak na aktualnom Svjetskom prvenstvu.
Utakmica je počela uzastopnim ofenzivnim obračunima hrvatske momčadi, koja je u prvim minutama imala najveći posjed lopte.
S druge strane, francuska momčad igrala je oslanjajući se na snažan pritisak na hrvatske igrače i blokirajući ceste prema francuskom šesnaestercu.
Modrić je u osmoj minuti izveo korner koji je odmah odgurnula francuska obrana.
A lopta je iz dugog dodavanja u 11. minuti stigla do Ivana Perišića unutar francuskog šesnaesterca, ali on je nije mogao kontrolirati pa je lopta otišla u gol-aut.
Francuski su veznjaci uzaludnim napadnim pokušajima pokušali ublažiti pritisak na suigrače u obrani.
I u 15. minuti svjedočila je brza kontra Hrvatske, Perišić je ubacio loptu s desne strane, ali je ona pogodila obranu i udaljila se iz šesnaesterca.
U prvom nastupu francuskog napadača Antoinea Griezmanna na utakmici, igrač je dobio slobodan udarac izvan kaznenog prostora Hrvatske nakon što ga je faulirao Marcelo Brozović.
Griezmann je izveo slobodan udarac u smjeru gola, a hrvatski napadač Mario Mandžukić pokušao je izbiti loptu, ali ju je greškom skrenuo glavom u gol u vrlo teškom kutu s desne strane vratara Daniela Subašića. golom francuske momčadi u 18. minuti svog prvog pravog pokušaja na hrvatskim vratima.

Hrvatska je momčad u sljedećim minutama pojačala napad u potrazi za izjednačujućim golom, ali se sudarila sa zbrkanom i organiziranom obranom francuske momčadi koja se oslanjala na napad na brze skokove, iskoristivši nalet Hrvatske u napad.
A Francuz N'Golo Kante je u 27. minuti dobio žuti karton zbog Perišićeva udarca kako bi zaustavio brzi i opasni hrvatski napad.
Hrvatski tim je iskoristio slobodan udarac i postigao izjednačenje u 28. minuti kada je Modrić izveo slobodan udarac i prebacio se između više hrvatskih igrača unutar šesnaesterca Francuske, a potom je Domagov Vida to pripremio svom suigraču Perišiću, koji je motiviran na granici šesnaesterca, da pripremi potonje za sebe i šutira u teški kut s lijeve strane francuskog vratara Huga Llorisa.
Dvije momčadi izmjenjivale su napade u narednim minutama, sve do 35. minute na vrhuncu uzbuđenja kada je Griezmann izveo opasan korner, a lopta je pogodila ruku igrača Perišića i izašla u korner, dok su Francuzi otišli do suca. zahtijevajući kazneni udarac.
Sudac je odgovorio na zahtjeve francuskih igrača i pribjegao korištenju sustava video pomoćnog suca (VAR), gdje su ga videosuci zamolili da sam pogleda utakmicu, a argentinski sudac je potom puhnuo u zviždaljku, najavljujući dodjelu jedanaesterac za Francusku.
Griezmann je u 38. minuti pogodio kazneni udarac s desne strane vratara Subašića i postigao prvi pogodak za pijetlove.

Pogodak je izazvao bijes hrvatske momčadi koja je u napadu jurila u potrazi za izjednačujućim golom i predstavljala veliku opasnost u više od jedne lopte, ali je pretrpjela dosta nesreće pred francuskim golom, tako da je prvo poluvrijeme završio s tim da je francuski tim napredovao 2/1 unatoč posjedu lopte hrvatske momčadi za više od 60 posto tijekom ove izmjene.
Drugo poluvrijeme Hrvatska je započela uzastopnim napadnim pokušajima, ali prva prilika na utakmici bio je snažan udarac Griezmanna iz daljine u 47. minuti, koji je otišao u ruke vratara Subašića.
Hrvatski reprezentativci uzvratili su brzim napadom, u kojem je Rakitić razmijenio loptu s Rebićem, koji je napad prekinuo snažnim, iznenađujućim udarcem koji je Lloris vršcima prstiju odgurnuo preko grede.
Hrvatskih prilika bilo je mnogo u sljedećim minutama, ali sreća je nastavila biti tvrdoglava za momčad.

U 53. minuti dva navijača su izašla na teren, ali su ih zaštitari brzo izveli, pa je sudac nastavio utakmicu.
Didier Deschamps, izbornik francuske reprezentacije, u 55. minuti umjesto Kantea platio je svom igraču Stephenu Nzonziju.
Dvije momčadi izmjenjivale su napade u sljedećim minutama, prije nego što je francuski tim pretočio jedan od svojih napada u ohrabrujući pogodak u 59. minuti, koji je potpisao Paul Pogba.
Kylian Mbappe je iskoristio brzi kontranapad i izmanipulirao hrvatsku obranu, a potom loptu dodao u kazneni prostor kako bi pogodio obranu i pripremio se za kolegu Griezmanna, koji ju je zauzvrat motivirano dodao Pogbi na granicama prostora, gdje je snažno ispucao loptu u smjeru gola kako bi pogodio obranu i odbio se do njega kako bi je ponovno ispalio lijevom u gol desno od vratara.
Francuski tim je iskoristio pomutnju u redovima protivnika, pa je u 65. minuti postigao i četvrti pogodak u potpisu Mbappea.
Pogodak je uslijedio kada je Lucas Hernandez izmanipulirao hrvatske igrače na lijevoj strani, a potom dodao loptu motiviranom Mbappeu ispred luka kaznenog prostora.
Uzbuđenja su se nastavila i u sljedećim minutama, a Mandžukić je u 69. minuti zabio drugi pogodak za Hrvatsku.
Pogodak je uslijedio kada je obrana vratila loptu Lorisu, koji je pokušao driblati Mandžukića ispred gola, ali ga je ovaj pritisnuo, pa ga je lopta pogodila i odlepršala u gol.
U posljednjem trećem satu utakmice napadi i međusobni pokušaji dvije momčadi i promjene trenera, ali bezuspješno.Utakmica je završila pobjedom francuskih pijetlova 4/2.