снимки

Француските петли извикуваат победа во ноќта на Русија

Француската фудбалска репрезентација ја освои втората светска титула откако денеска, недела, во финалниот натпревар на Светското првенство 4 година во Русија ја совлада селекцијата на Хрватска со 2-2018.
Францускиот тим стави крај на хрватската авантура, а француската ѕвезда Антоан Гризман и неговите придружници му нанесоа тежок пораз на хрватскиот баталјон на познатиот стадион „Лужники“ во руската престолнина Москва, за да ги крунисаат Сините петли со втората светска титула две децении. по освојувањето на првата титула во 1998 година во Франција.

Францускиот тим за првпат и ја ускрати светската титула на Хрватска, знаејќи дека хрватската селекција првпат игра во финалето на Светското првенство.
Првото полувреме заврши со предност на француската екипа со 2-1 по возбудливиот настап на двете екипи, со напомена дека хрватскиот тим имаше најголема контрола врз текот на играта и поседот на топката.

Хрватскиот тим ја плати цената за грешките на своите играчи во шеснаесетникот, каде што првиот гол на францускиот тим дојде од пријателски оган по слободен удар кој Французинот Антоан Гризман го изведе, а хрватскиот напаѓач Марио Манџукиќ се обиде да го задржи. на гости, но по грешка во 18. минута ја претвори во голот на својот тим.
Иван Перишиќ израмни за хрватскиот тим во 28. минута, но Антоан Гризман го доведе францускиот тим во водство во 38. минута од пенал што го досуди судијата по користењето на видео помошниот судија (ВАР).
Во вториот дел настапот стана дебата меѓу двата тима, а францускиот тим го изненади својот противник со двата последователни гола кои ги постигнаа Пол Погба и Килијан Мбапе во 59. и 65. минута, за да биде првиот гол на Погба, а четвртиот за Мбапе. на овој турнир.
Марио Манџукиќ возврати со вториот гол на хрватскиот тим во 69. минута, за негов трет гол на тековното Светско првенство.
Натпреварот започна со последователни офанзивни пресметки на хрватскиот тим кој имаше најмногу посед на топка во првите минути.
Од друга страна, францускиот тим играше потпирајќи се на силниот притисок врз хрватските играчи и блокирајќи ги патиштата кои водат кон францускиот шеснаесетник.
Модриќ во осмата минута одигра корнер, кој веднаш беше истуркан од француската одбрана.
И топката стигна од долго додавање во 11. минута до Иван Перишиќ во францускиот шеснаесетник, но тој не можеше да ја контролира, па топката излезе во гол.
Француските играчи од средниот ред се обидоа да го намалат притисокот врз соиграчите во одбраната со некои залудни офанзивни обиди.
И во 15. минута беше сведок на брз контра на Хрватска, Перишиќ нафрли топка од десната страна, но таа удри во одбраната и се оддалечи од шеснаесетникот.
Во првиот настап на францускиот напаѓач Антоан Гризман на натпреварот, играчот доби слободен удар надвор од шеснаесетникот на Хрватска, откако беше фаулиран од Марсело Брозовиќ.
Гризман го одигра слободниот удар во правец на голот, а хрватскиот напаѓач Марио Манџукиќ се обиде да ја расчисти топката, но по грешка ја сврте со глава во голот во многу тежок агол десно од голманот Даниел Субашиќ за да биде гол на францускиот тим во 18. минута од неговиот прв вистински обид кон хрватскиот гол.

Хрватската селекција го засили нападот во следните минути во потрага по израмнувачкиот гол, но се судри со згрчената и организирана одбрана на францускиот тим, кој се потпираше на својот напад на брзите скокови, искористувајќи го налетот на Хрватска во напад.
А Французинот, Н’Голо Канте, доби жолт картон во 27. минута за удар на Першиќ за да спречи брз и опасен хрватски напад.
Хрватскиот тим го искористи слободниот удар и го постигна израмнувачкиот гол во 28. минута кога Модриќ го одигра слободниот удар и се префрли помеѓу повеќе од еден хрватски фудбалер во францускиот шеснаесетник, а потоа Домагов Вида му го подготви на својот соиграч Перишиќ, кој беше мотивиран на работ од шеснаесетникот, да си го подготви вториот и шутираше во тешкиот агол лево од францускиот голман Уго Лорис.
Двата тима си разменија напади во следните минути, се до 35. минута кога Гризман одигра опасен удар од корнер и топката удри во раката на играчот Перишиќ и излезе во корнер, а француските фудбалери тргнаа кон судијата. барајќи пенал.
Судијата одговори на барањата на француските играчи и прибегна кон користење на системот за видео помошен судија (ВАР), каде видео судиите побараа од него самиот да го гледа натпреварот, а аргентинскиот судија потоа свиреше, објавувајќи ја наградата на пенал за Франција.
Гризман погоди од пенал во 38. минута десно од голманот Субашиќ, постигнувајќи го првиот гол за петлите.

Голот го разбуди гневот на хрватскиот тим, кој влета во нападот во потрага по израмнувачкиот гол и претставуваше голема опасност во повеќе од една топка, но претрпе голем пех пред францускиот гол, така што првото полувреме заврши со напредокот на францускиот тим со 2/1 и покрај тоа што хрватскиот тим имаше посед на топка за повеќе од 60 проценти за време на овој натпревар.
Хрватскиот тим го започна второто полувреме со последователни офанзивни обиди, но првата шанса на натпреварот беше силен удар на Гризман од далечина во 47. минута, кој отиде во рацете на голманот Субашиќ.
Репрезентативците на Хрватска возвратија со брз напад, во кој Ракитиќ ја замени топката со Ребиќ, кој го заврши нападот со силен, изненадувачки удар кој Љорис го задржа со врвовите на прстите над гредата.
Хрватските шанси беа многу во следните минути, но среќата продолжи да биде тврдоглава за тимот.

Во 53. минута двајца навивачи излегоа на теренот, но набрзина беа извадени од обезбедувањето, па судијата го продолжи натпреварот.
Дидие Дешамп, тренерот на француската репрезентација, наместо Канте во 55. минута му плати на својот играч Стивен Нзонзи.
Двата тима си разменија напади во следните минути, пред францускиот тим да преведе еден од своите напади во смирувачки гол во 59. минута, потпишан од Пол Погба.
Килијан Мбапе го искористи брзиот контра напад и манипулираше со хрватската одбрана, а потоа ја додаде топката во шеснаесетникот за да ја погоди одбраната и да се подготви за својот колега Гризман, кој пак мотивиран на границите на просторот му ја додаде на Погба, каде што шутираше силно кон голот за да ја погоди одбраната и да се одби назад кон него за повторно да шутира со левата страна во голот десно од голманот.
Францускиот тим ја искористи конфузијата во редовите на својот противник и го постигна четвртиот гол во 65. минута, потпишан од Мбапе.
Голот дојде кога Лукас Ернандез манипулираше со хрватските играчи по левата страна, а потоа му ја додаде топката на мотивираниот Мбапе пред лакот на шеснаесетникот.
Возбудувањата продолжија и во следните минути, а Манџукиќ во 69. минута го постигна вториот гол за Хрватска.
Голот дојде кога одбраната му ја врати топката на Лорис, кој се обиде да го дрибла Манџукиќ пред голот, но овој го притисна, па топката го удри и се заниша во голот.
Во последната третина од часот беа сведоци на напади и меѓусебни обиди на двете селекции и промени од нивните тренери, но безуспешно.Натпреварот заврши со победа на француските петли со 4/2.