снимки

Хрватско дете го теши Нејмар по поразот и краде срца и очи

Додека репрезентацијата на Бразил, преполна со ѕвезди, жалеше, во петокот за губењето на сонот по поразот во четврт-финалето на Светското првенство на ФИФА на пенали против Хрватска, едно хрватско дете го привлече вниманието во Сцена Осветлете ги вашите социјални медиуми.

Детето упадна на теренот и истрча кон Нејмар, кој од срце плачеше за сочувство по болната загуба.

Хрватско дете упадна на стадион за да го утеши Нејмар
Моментот на гушкање на бебето Нејмар
Кадарот кој беше на врвот на трендот

Вреди да се одбележи дека надежта на Бразил за освојување на шестата титула и завршување на 20-годишниот пост од последната титула беше пропадната кога загуби на пенали од Хрватска со 4-2.

Првиот удар на Родриго го одбрани Доминик Леваковиќ, додека Маркињос ја погоди стативата. И Хрватска, вицешампионот во 2018 година, успешно ги изведе сите свои удари, за да го резервира првото место во полуфиналето, според Ројтерс.

Во моментот кога ќе се објави загубата

По ремито без голови во 90 минути, Бразил се чинеше дека се приближуваше кога Нејмар постигна гол со извонреден индивидуален напор непосредно пред крајот на првиот дополнителен период.

Пике колабира во солзи на средината на теренот. Овде сум роден и тука ќе умрам

Но, Хрватска одби да попушти Бруно Петковиќ израмни во 117. минута, во второто продолжение, со одбиен удар, продолжувајќи ја конфронтацијата на удари од белата точка.