lovituri

Cocoșii francezi strigă victorie în noaptea Rusiei

Naționala de fotbal a Franței a câștigat al doilea titlu mondial după ce a învins Croația cu 4-2 în meciul final al Cupei Mondiale 2018 din Rusia.
Echipa franceză a pus capăt aventurii croate, iar starul francez Antoine Griezmann și tovarășii săi au provocat o înfrângere gravă batalionului croat de pe celebrul stadion „Luzhniki” din capitala Rusiei, Moscova, pentru a încununa Cocoșii Albaștri cu al doilea titlu mondial de două decenii. după ce a câștigat primul titlu în 1998 în Franța.

Echipa Franței a refuzat pentru prima dată Croației titlul mondial, știind că era prima dată când echipa Croației participa la finala Cupei Mondiale.
Prima repriză a meciului s-a încheiat cu echipa franceză avansând cu 2-1 după o performanță incitantă a ambelor echipe, remarcând că echipa croată a avut cel mai mult control asupra desfășurării jocului și posesia mingii.

Echipa croată a plătit prețul pentru greșelile jucătorilor săi în interiorul suprafeței de pedeapsă, unde primul gol al formației franceze a venit din foc amical după o lovitură liberă jucată de francezul Antoine Griezmann, iar atacantul croat Mario Mandzukic a încercat să-l păstreze. deplasare, dar a transformat-o din greșeală în golul echipei sale în minutul 18.
Ivan Perisic a egalat pentru echipa croată în minutul 28, dar Antoine Griezmann a adus echipa franceză în avantaj în minutul 38 dintr-un penalty acordat de arbitru după ce a folosit video-arbitrul asistent (VAR).
În repriza secundă, performanța a devenit o dezbatere între cele două echipe, iar echipa franceză și-a surprins adversarul cu două goluri consecutive marcate de Paul Pogba și Kylian Mbappe în minutele 59 și 65, pentru a fi primul gol al lui Pogba și al patrulea pentru Mbappe. în acest turneu.
Mario Mandzukic a răspuns cu al doilea gol al echipei croate în minutul 69, fiind al treilea gol al său în actuala Cupă Mondială.
Meciul a început cu lupte ofensive consecutive din partea echipei croate, care a avut cea mai mare posesie a mingii în primele minute.
Pe de altă parte, echipa franceză a jucat bazându-se pe o presiune puternică asupra jucătorilor croați și blocând drumurile care duc spre suprafața de pedeapsă franceză.
Modric a jucat o lovitură de colț în minutul opt, care a fost imediat respinsă de apărarea franceză.
Și mingea a ajuns dintr-o pasă lungă în minutul 11 ​​către Ivan Perisic în interiorul suprafeței de pedeapsă franceză, dar acesta nu a putut să o controleze, așa că mingea a ieșit în lovitură de la poartă.
Mijlocașii francezi au încercat să ușureze presiunea asupra coechipierilor în apărare cu câteva încercări zadarnice ofensive.
Iar în minutul 15 a fost martorul unui contraatac rapid al Croației, Perisic a centrat din dreapta, dar a lovit apărarea și s-a îndepărtat de suprafața de pedeapsă.
La prima apariție a atacantului francez Antoine Griezmann în meci, jucătorul a primit o lovitură liberă în afara suprafeței de pedeapsă a Croației, după ce a fost faultat de Marcelo Brozovic.
Griezmann a jucat lovitura liberă în direcția porții, iar atacantul croat Mario Mandzukic a încercat să îndepărteze mingea, dar a întors din greșeală cu capul în poartă într-un unghi foarte dificil din dreapta portarului Daniel Subasic pentru a fi golul echipei franceze în minutul 18 al primei sale încercări reale la poarta croată.

Echipa croată și-a intensificat atacul în minutele următoare în căutarea golului egalizator, dar s-a ciocnit de apărarea aglomerată și organizată a echipei franceze, care s-a bazat pe atacul său pe recuperările rapide, profitând de goana Croației din prima. atac.
Iar francezul, N'Golo Kante, a primit cartonaș galben în minutul 27 pentru lovitura lui Perisic pentru a opri un atac croat rapid și periculos.
Echipa croată a profitat de lovitura liberă și a marcat golul egalizarii în minutul 28, când Modric a jucat lovitura liberă și s-a mutat între mai mult de un jucător croat în interiorul suprafeței de pedeapsă franceză, apoi Domagov Vida a pregătit-o pentru coechipierul său Perisic, care a fost motivat la marginea suprafeței de pedeapsă, să-l pregătească pe acesta din urmă pentru el și să-l șuteze în colțul dificil din stânga portarului francez Hugo Lloris.
Cele două echipe au făcut schimb de atacuri în minutele următoare, până când în minutul 35 au fost martorii apogeului emoției când Griezmann a executat o lovitură de colț periculos și mingea a lovit mâna jucătorului Perisic și a ieșit în corner, în timp ce jucătorii francezi s-au dus la arbitru. cerând o lovitură de pedeapsă.
Arbitrul a răspuns solicitărilor jucătorilor francezi și a recurs la utilizarea sistemului de arbitru asistent video (VAR), unde arbitrii video i-au cerut să urmărească singur meciul, iar arbitrul argentinian a fluierat apoi anunțând acordarea de o lovitură de pedeapsă pentru Franța.
Griezmann a lovit lovitura de pedeapsă în minutul 38 în dreapta portarului Subasic, marcând primul gol pentru cocoși.

Golul a stârnit furia echipei croate, care s-a repezit în atac în căutarea golului egalizării și a reprezentat un mare pericol în mai multe mingi, dar a suferit multă nenorocire în fața porții franceze, astfel încât prima repriză s-a încheiat cu echipa franceză avansând 2/1, în ciuda posesiei mingii de către echipa croată cu peste 60 la sută în această repriză.
Formația croată a început repriza secundă cu încercări ofensive consecutive, dar prima șansă în meci a fost un șut puternic al lui Griezmann de la distanță în minutul 47, care a intrat în mâinile portarului Subasic.
Naționala Croației a răspuns cu un atac rapid, în care Rakitic a schimbat mingea cu Rebic, care a încheiat atacul cu un șut puternic, surprinzător, pe care Lloris l-a împins cu vârful degetelor peste bară.
Șansele croate au fost multe în următoarele minute, dar norocul a continuat să fie încăpățânat pentru echipă.

În minutul 53, doi suporteri au mers pe teren, dar au fost scoși rapid de personalul de securitate, așa că arbitrul a reluat meciul.
Didier Deschamps, antrenorul naționalei Franței, l-a plătit pe jucătorul său Stephen Nzonzi în minutul 55 în locul lui Kante.
Cele două echipe au făcut schimb de atacuri în minutele următoare, înainte ca echipa franceză să traducă unul dintre atacurile sale într-un gol liniştitor în minutul 59, semnat de Paul Pogba.
Kylian Mbappe a profitat de contraatacul rapid și a manipulat apărarea croată și apoi a pasat mingea în suprafața de pedeapsă pentru a lovi apărarea și a se pregăti pentru colegul său Griezmann, care la rândul său i-a pasat-o lui Pogba motivat la granițele zonei, unde a tras mingea puternic spre poartă pentru a lovi apărarea și a revenit la el pentru a o trage din nou cu stânga în poartă la dreapta portarului.
Formația franceză a profitat de confuzia din rândurile adversarului său, și a marcat al patrulea gol în minutul 65, semnat de Mbappe.
Golul a venit atunci când Lucas Hernandez i-a manipulat pe jucătorii croați din stânga și apoi i-a pasat mingea motivatului Mbappe în fața arcului suprafeței de pedeapsă.
Emoția a continuat în următoarele minute, iar Mandzukic a marcat al doilea gol pentru Croația în minutul 69.
Golul a venit când apărarea i-a întors mingea lui Loris, care a încercat să-l dribleze pe Mandzukic în fața porții, dar acesta din urmă l-a apăsat, așa că mingea l-a lovit și s-a clătinat în poartă.
Ultima a treia oră a meciului a fost martorul atacurilor și încercărilor reciproce ale celor două echipe și schimbări de la antrenorii lor, dar fără rezultat. Meciul s-a încheiat cu cocoșii francezi câștigând 4/2.