مشاهير

Messi este cel mai bun jucător din lume

Messi a câștigat premiul FIFA World Player of the Year

numele returnat Lionel Messi Și Kylian Mbappe este din nou în lumina reflectoarelor și a titlurilor, dar nu într-o întâlnire de fotbal, ci în calitate de pretendenți la premiul FIFA World Player of the Year. Campionul Cupei Mondiale a obținut o nouă victorie în fața lui Kylian Mbappe din nou în afara dreptunghiului verde, întrucât a câștigat Premiul FIFA pentru cel mai bun jucător în 2022 la ceremonia de decernare a premiilor The Best din capitala Franței, Paris, care a avut loc ieri seară, luni, și care onorează câștigătorii, pe baza contribuțiilor lor. 8 august 2021 – 18 decembrie 2022. Premiul pentru cea mai bună jucătoare din fotbalul feminin a dispărut; Pentru spaniola Alexia Botelas pentru al doilea an consecutiv.

Messi realizează o realizare fără precedent în istoria FIFA

După ce a condus Argentina la glorie în Cupa Mondială Într-o finală epică împotriva Franței în Qatar, a câștigat Messi Mbappe și colegul său francez Karim Benzema au câștigat premiul FIFA pentru cel mai bun jucător și au câștigat premiul FIFA pentru a șaptea oară în 14 ani, devenind astfel primul jucător care a câștigat șapte premii FIFA pentru cel mai bun jucător, rupând egalitatea cu brazilianca Marta, care a câștigat premiul. premiul pentru cel mai bun jucător de șase ori.
Acceptând premiul, campioana Cupei Mondiale a spus: „A fost un an nebun pentru mine. Mi-aș fi putut îndeplini visul la Cupa Mondială după ce am luptat pentru asta atât de mult timp. Până la urmă s-a întâmplat și a fost cel mai bun lucru din cariera mea. Este visul oricărui jucător, dar foarte puțini îl pot realiza, așa că îi sunt recunoscător lui Dumnezeu că am reușit să-l fac".
Cei trei jucători au făcut lista finală care a fost votată de un panel global de căpitani și antrenori ai echipei naționale, jurnaliști selectați din fiecare dintre cele 211 țări membre ale FIFA, precum și fani online.

Cea mai importantă ceremonie de premiere

bate antrenorul argentinian Lionel Scaloni i-a învins pe italianul Carlo Ancelotti și pe spaniolul Pep Guardiola câștigând premiul pentru cel mai bun antrenor, în timp ce olandeza Sarina Wegman a fost încoronată pentru cel mai bun antrenor.
Argentinianul Emiliano Martinez a primit premiul pentru cel mai bun portar, învingându-l pe marocanul Yassine Bounou și belgianul Thibaut Courtois. La feminin, angliana Marie Erbes a câștigat premiul pentru cel mai bun portar.
Premiul Puskas i-a revenit polonezului Marcin Oleksi, în timp ce Luka Lukoshvili, jucătorul italian cremonez, a câștigat premiul Fair Play. Fanii Argentinei au câștigat premiul pentru cel mai bun public.

Messi și Mbappe .. competiție în afara terenului

Tânărul în vârstă de 35 de ani l-a învins pe Mbappe - care licita pentru primul său premiu FIFA Player of the Year - pentru Balonul de Aur, pe care FIFA îl acordă celui mai bun jucător de la Cupa Mondială. În timp ce Mbappe a câștigat Gheta de Aur ca cel mai bun marcator. La votul FIFA Awards, steaua a fost premiată argentinian 52 de puncte, Mbappe 44, Benzema 34.
Mbappe, care are 24 de ani și mai puțin Messi În vârstă de 11 ani și considerat moștenitorul său aparent pe scena mondială - a fost plasat pentru prima dată pe lista scurtă de trei oameni. El a terminat pe locul patru la votul pentru premiul din 2018, anul în care a condus Franța la titlul Cupei Mondiale.
Starul lui Real Madrid Benzema a câștigat cel mai prestigios Balon de Aur în octombrie înainte de Cupa Mondială. Atacantul francez a ratat turneul din cauza unei accidentări. În timp ce Messi nu era pe lista lungă a candidaților la Balonul de Aur anunțați în august