схотс

Француски петлови узвикују победу у руској ноћи

Фудбалска репрезентација Француске освојила је другу титулу првака света пошто је савладала Хрватску са 4-2 у финалној утакмици Светског првенства 2018. у Русији.
Француски тим је прекинуо хрватску авантуру, а француска звезда Антоан Гризман и његови пратиоци нанели су тежак пораз хрватском батаљону на чувеном стадиону „Лужњики” у руској престоници Москви, да би Плаве петлове крунисали другом светском титулом две деценије. након освајања прве титуле 1998. у Француској.

Репрезентација Француске је први пут ускратила Хрватској титулу првака свијета, знајући да је то први пут да је хрватски тим учествовао у финалу Свјетског првенства.
Прво полувреме завршено је француским тимом који је након узбудљиве игре оба тима порастао са 2-1, уз напомену да је хрватски тим имао највећу контролу над током игре и поседом лопте.

Хрватска репрезентација платила је цену грешака својих играча у шеснаестерцу, где је први гол француског тима стигао из пријатељске ватре после слободног ударца који је извео Француз Антоан Гризман, а хрватски нападач Марио Манџукић покушао је да га задржи. у гостима, али је то грешком претворио у гол свог тима у 18. минуту.
Иван Перишић је изједначио за хрватски тим у 28. минуту, али је Антоан Гризман довео француски тим у вођство у 38. минуту из пенала који је судија досудио након употребе видео помоћног судије (ВАР).
У другом полувремену наступ је постао дебата између два тима, а француски тим је изненадио противника са два узастопна гола које су постигли Пол Погба и Килијан Мбапе у 59. и 65. минуту, што је био први гол Погбе, а четврти за Мбапеа. на овом турниру.
Марио Манџукић је узвратио другим голом хрватског тима у 69. минуту, што му је био трећи погодак на актуелном Мундијалу.
Утакмица је почела узастопним офанзивним обрачунима хрватског тима, који је у првим минутима имао највећи посед лопте.
Са друге стране, француски тим је играо ослањајући се на снажан притисак на хрватске играче и блокирајући путеве који воде ка шеснаестерцу Француске.
Модрић је у осмом минуту извео корнер, који је одмах одгурнула одбрана Француске.
А лопта је из дугог додавања у 11. минуту стигла до Ивана Перишића унутар шеснаестерца Француске, али није могао да је исконтролише, па је лопта отишла у гол аут.
Француски везисти су узалудним офанзивним покушајима покушавали да ослободе притисак на саиграче у одбрани.
И у 15. минуту је уследила брза контра Хрватске, Перишић је центрирао са десне стране, али је она погодила одбрану и удаљила се из шеснаестерца.
У првом наступу француског нападача Антоана Гризмана на утакмици, играч је добио слободан ударац ван казненог простора Хрватске након што га је фаулирао Марсело Брозовић.
Гризман је извео слободан ударац у правцу гола, а хрватски нападач Марио Манџукић је покушао да избије лопту, али ју је грешком скренуо главом у гол у веома тешком углу десно од голмана Данијела Субашића. голом француског тима у 18. минуту његовог првог правог покушаја на голу Хрватске.

Хрватски тим је у наредним минутима појачао напад у потрази за изједначујућим голом, али се сударио са збрканом и организованом одбраном француског тима, који се ослањао на напад на брзе скокове, искористивши налет Хрватске у напад.
А Француз Н'Голо Канте је у 27. минуту добио жути картон због ударца Першића да би зауставио брз и опасан хрватски напад.
Хрватски тим је искористио слободан ударац и постигао изједначење у 28. минуту, када је Модрић извео слободан ударац и кретао између више од једног хрватског играча унутар шеснаестерца Француске, а потом је Домагов Вида то припремио за свог саиграча Перишића, који је мотивисан на граници шеснаестерца, да припреми потоње за себе и шутира у тешки угао са леве стране француског голмана Уга Љориса.
Два тима су у наредним минутима измјењивала нападе, све до 35. минуте је била врхунац узбуђења када је Гризман извео опасан корнер и лопта погодила у руку играча Перишића и изашла у корнер, док су Французи отишли ​​ка судији. захтевајући једанаестерац.
Судија је реаговао на захтеве француских играча и прибегао је коришћењу система видео помоћног судије (ВАР), где су га видео судије замолиле да сам погледа утакмицу, а аргентински арбитар је затим звиждаљком најавио доделу једанаестерац за Француску.
Гризман је у 38. минуту погодио једанаестерац са десне стране голмана Субашића и постигао први гол за петлове.

Погодак је изазвао гнев хрватског тима, који је јурнуо у напад у потрази за изједначујућим голом и представљао велику опасност у више од једне лопте, али је претрпео много пеха пред голом Француске, тако да је прво полувреме завршио се тако што је француски тим напредовао 2/1 упркос томе што је хрватски тим поседовао лопту од више од 60 процената током овог ининга.
Хрватски тим је друго полувреме почео узастопним покушајима офанзиве, али је прва шанса на мечу био снажан ударац Гризмана са дистанце у 47. минуту, који је отишао у руке голмана Субашића.
Репрезентација Хрватске узвратила је брзим нападом, у којем је Ракитић разменио лопту са Ребићем, који је прекинуо напад снажним, изненађујућим ударцем који је Љорис одбио врховима прстију преко пречке.
Хрватских шанси било је много у наредним минутима, али је срећа наставила да коцка екипу.

У 53. минуту два навијача су изашла на терен, али су их обезбеђење брзо извело, па је судија наставио меч.
Дидије Дешан, тренер француске репрезентације, у 55. минуту уместо Кантеа платио је свом играчу Стивену Нзонзију.
Два тима су разменила нападе у наредним минутима, пре него што је француски тим преточио један од својих напада у охрабрујући гол у 59. минуту, који је потписао Пол Погба.
Килиан Мбаппе је искористио брзи контранапад и изманипулисао хрватску одбрану, а затим додао лопту у шеснаестерац како би погодио одбрану и припремио се за колегу Гризмана, који ју је заузврат додао до Погбе мотивисан на границама терена, где је снажно шутирао лопту у правцу гола да би погодио одбрану и одбио се до њега да је поново шутира левом у гол десно од голмана.
Француски тим је искористио пометњу у редовима противника, па је у 65. минуту постигао и четврти гол у потпису Мбапеа.
Погодак је стигао када је Лукас Ернандес изманипулисао хрватске играче на левој страни, а затим додао лопту мотивисаном Мбаппеу испред лука за шеснаестерац.
Узбуђења су настављена и у наредним минутима, а Манџукић је у 69. постигао други гол за Хрватску.
До гола је дошло када је одбрана вратила лопту Лорису, који је покушао да дрибла Манџукића испред гола, али га је овај притиснуо, па га је лопта погодила и одлепршала у гол.
Последњег трећег сата меча уследили су напади и међусобни покушаји две екипе и промене тренера, али безуспешно.Утакмица је завршена победом француских петлова са 4/2.