shots

Francuski pijetlovi uzvikuju pobjedu u ruskoj noći

Francuska fudbalska reprezentacija osvojila je drugu titulu prvaka svijeta nakon što je savladala Hrvatsku sa 4-2 u finalnoj utakmici Svjetskog prvenstva 2018. u Rusiji.
Francuski tim prekinuo je hrvatsku avanturu, a francuska zvijezda Antoine Griezmann i njegovi pratioci nanijeli su težak poraz hrvatskom bataljonu na čuvenom stadionu "Lužniki" u glavnom gradu Rusije Moskvi, da bi Plave pijetlove okrunili drugom svjetskom titulom dvije decenije. nakon osvajanja prve titule 1998. u Francuskoj.

Reprezentacija Francuske je prvi put uskratila Hrvatskoj titulu prvaka svijeta, znajući da je to prvi put da je hrvatska reprezentacija učestvovala u finalu Svjetskog prvenstva.
Prvo poluvrijeme utakmice završeno je tako što je francuski tim nakon uzbudljive igre oba tima povisio rezultatom 2-1, uz napomenu da je hrvatski tim imao najveću kontrolu nad tokom igre i posjedom lopte.

Hrvatska reprezentacija platila je cijenu za greške svojih igrača unutar kaznenog prostora, gdje je prvi pogodak francuskog tima dao iz prijateljske vatre nakon slobodnog udarca koji je izveo Francuz Antoine Griezmann, a hrvatski napadač Mario Mandžukić pokušao ga je zadržati. u gostima, ali je to greškom pretvorio u gol svoje ekipe u 18. minuti.
Ivan Perišić je izjednačio za hrvatski tim u 28. minuti, ali je Antoine Griezmann doveo francuski tim u vodstvo u 38. minuti iz jedanaesterca koji je sudija dosudio nakon korištenja video pomoćnog sudije (VAR).
U drugom poluvremenu nastup je postao debata između dva tima, a francuski tim je iznenadio protivnika sa dva uzastopna gola koje su postigli Paul Pogba i Kylian Mbappe u 59. i 65. minuti, što je bio prvi Pogbin, a četvrti za Mbappea. na ovom turniru.
Mario Mandžukić je uzvratio drugim golom hrvatskog tima u 69. minuti, što mu je bio treći pogodak na tekućem Svjetskom prvenstvu.
Utakmica je počela uzastopnim ofanzivnim obračunima hrvatskog tima, koji je u prvim minutama imao najveći posjed lopte.
S druge strane, francuski tim je igrao oslanjajući se na snažan pritisak na hrvatske igrače i blokirajući puteve koji vode ka francuskom šesnaestercu.
Modrić je u osmoj minuti izveo korner, koji je odmah odgurnula odbrana Francuske.
A lopta je iz dugog dodavanja u 11. minutu stigla do Ivana Perišića unutar šesnaesterca Francuske, ali nije mogao da je iskontroliše, pa je lopta otišla u gol aut.
Francuski veznjaci su uzaludnim ofanzivnim pokušajima pokušali da oslobode pritisak na saigrače u odbrani.
I u 15. minuti svjedočila je brza kontra Hrvatske, Perišić je centrirao sa desne strane, ali je ona pogodila odbranu i udaljila se iz šesnaesterca.
U prvom nastupu francuskog napadača Antoinea Griezmanna na utakmici, igrač je dobio slobodan udarac van kaznenog prostora Hrvatske nakon što ga je faulirao Marcelo Brozović.
Griezmann je izveo slobodan udarac u pravcu gola, a hrvatski napadač Mario Mandžukić pokušao je da izbije loptu, ali ju je greškom skrenuo glavom u gol u veoma teškom kutu desno od golmana Daniela Subašića. golom francuskog tima u 18. minuti njegovog prvog pravog pokušaja na golu Hrvatske.

Hrvatski tim je u narednim minutama pojačao napad u potrazi za izjednačujućim golom, ali se sudario sa zbrkanom i organiziranom odbranom francuskog tima, koji se oslanjao na napad na brze skokove, iskoristivši nalet Hrvatske u napad.
A Francuz N'Golo Kante je u 27. minuti dobio žuti karton zbog udarca Peršića kako bi zaustavio brz i opasan napad Hrvatske.
Hrvatski tim je iskoristio slobodan udarac i postigao izjednačenje u 28. minuti kada je Modrić izveo slobodan udarac i kretao između više od jednog hrvatskog igrača unutar šesnaesterca Francuske, a potom je Domagov Vida to pripremio za svog saigrača Perišića, koji je motivisan na granici šesnaesterca, da pripremi potonje za sebe i šutira u teški ugao sa leve strane francuskog golmana Huga Llorisa.
Dva tima su u narednim minutama izmjenjivala napade, sve do 35. minute na vrhuncu uzbuđenja kada je Griezmann izveo opasan korner i lopta je udarila u ruku igrača Perišića i izašla u korner, dok su Francuzi otišli do sudije. tražeći jedanaesterac.
Sudija je odgovorio na zahtjeve francuskih igrača i pribjegao je korištenju sistema video pomoćnog sudije (VAR), gdje su ga video sudije zamolile da sam pogleda utakmicu, a argentinski arbitar je potom odsvirao, najavljujući dodjelu penal za Francusku.
Griezmann je u 38. minuti pogodio jedanaesterac sa desne strane golmana Subašića i postigao prvi gol za petlove.

Pogodak je izazvao bijes hrvatskog tima koji je jurnuo u napad u potrazi za izjednačujućim golom i predstavljao veliku opasnost u više od jedne lopte, ali je pretrpio dosta nesreće pred golom Francuske, tako da je prvo poluvrijeme završio je tako što je francuski tim napredovao 2/1 uprkos posedu lopte hrvatskog tima za više od 60 procenata tokom ove izmene.
Drugo poluvrijeme hrvatski tim počeo je uzastopnim pokušajima napada, ali je prva prilika na meču bio snažan udarac Griezmanna sa distance u 47. minuti, koji je otišao u ruke golmana Subašića.
Reprezentacija Hrvatske uzvratila je brzim napadom, u kojem je Rakitić razmijenio loptu sa Rebićem, koji je prekinuo napad snažnim, iznenađujućim udarcem koji je Lloris odbio vrhovima prstiju preko prečke.
Hrvatskih šansi bilo je mnogo u narednim minutama, ali sreća je nastavila da kocka tim.

U 53. minuti dva navijača su izašla na teren, ali ih je obezbjeđenje brzo izvelo, pa je sudija nastavio meč.
Didier Deschamps, trener francuske reprezentacije, platio je svom igraču Stephenu Nzonziju u 55. minuti umjesto Kantea.
Dva tima su razmijenila napade u narednim minutama, prije nego što je francuski tim pretočio jedan od svojih napada u ohrabrujući gol u 59. minuti, koji je potpisao Paul Pogba.
Kylian Mbappe je iskoristio brzi kontranapad i izmanipulisao hrvatsku odbranu, a zatim loptu dodao u šesnaesterac kako bi pogodio odbranu i pripremio se za svog kolegu Griezmanna, koji ju je zauzvrat motivirano dodao Pogbi na granicama terena, gdje je snažno šutirao loptu u pravcu gola da bi pogodio odbranu i odbio se do njega da je ponovo šutira lijevom u gol desno od golmana.
Francuski tim je iskoristio pometnju u redovima protivnika, pa je u 65. minuti postigao i četvrti gol, koji je potpisao Mbappe.
Pogodak je stigao kada je Lucas Hernandez izmanipulisao hrvatskim igračima na lijevoj strani, a potom dodao loptu motiviranom Mbappeu ispred luka za šesnaesterac.
Uzbuđenje se nastavilo i u narednim minutama, a Mandžukić je u 69. minuti postigao drugi gol za Hrvatsku.
Pogodak je uslijedio kada je odbrana vratila loptu Lorisu, koji je pokušao da dribla Mandžukića ispred gola, ali ga je ovaj pritisnuo, pa ga je lopta pogodila i odlepršala u gol.
U posljednjem trećem satu utakmice napadi i međusobni pokušaji dvije ekipe i promjene trenera, ali bezuspješno.Utakmica je završena pobjedom francuskih petlova 4/2.